2014. december 4., csütörtök

Pá-pá penész, ágyő doh szag!! Isten hozott derékfájás....

Miután felkerült a lambéria az istállóba, kicsit hanyagoltuk a ház ezen részét, kezdődhetett egy olyan munkafolyamat, ami azt hiszem egyikőnk kedvence sem lett.

A vályogházak 95 százalékának problémája a vizesedés, penészedés, dohos szag. Ezekkel szemben kívül és belül is védekeznünk kell.
A külső védekezésről majd csak tavasszal esik szó.
Most a belső párásodás okozta "kellemetlenségeket" előztük meg. Sokan mondják, hogy a parasztház vizesedik és dohos, és penészedik. Sajnos igaz. DE CSAK AKKOR, HA NEM MEGFELELŐEN KEZELJÜK A PÁRÁSODÁST. A gipszkarton, cementes fal, diszperzit, párazáró fólia, beton aljzat, plafonig csempe biztos nem jó. Ezeknél tuti elkönyvelhetjük a dohosodást, vizesedést és penészt.

Hogyan iktassuk ki a kellemetlenségeket?

Nos a belső védekezésről lesz itt most szó.

A házat a megvétel előtt már 5 évvel nem lakták, nem szellőztették, ezen kívül 2 szobában beton volt. Ezt rögtön feltörtük, így minden helyiségben a nyers és baromira vizes föld kandikált ki.
A beton feltörés után nem penészedett semmi, csak iszonyat doh szag volt.
 Feltörés után viszont a nedvességet már nem a falak szívták el, hanem szabadon áramolhatott a szobákban, így minden berakott bútorunkon fürtökben lógott a penész. Fújjj. Érdekes viszont, hogy a meszelt falon ennek ellenére sem volt semmi gond.

A fő cél, hogy megakadályozzuk, hogy a padlóig eljusson a nedvesség. A földnek, ami a beton alatt van kapilláris tulajdonsága van, vagyis szívja fel a vizet, mennie kellett. Ezért minden egyes szobában 30 cm-t kiástunk, és 4-8-as osztályozott kaviccsal töltöttük vissza. Ez nem szívja a nedvességet, ha pár centiig fel is jut, visszacsapódik, és lefolyik oda, ahonnan jött. Muhahhhhaaa A 70 négyzetméterre összesen 30 tonna kavicsot hordtunk be +5 tonna a tornácba. Ehhhh. A derekunk nem szerette.

Kezdődik az ásás

- 30 cm

Már majdnem kész a feltöltés

Tádááááá

Bár még pár bejegyzéssel arrébb vagyunk, de elmondhatom a kétkedőknek, hogy bejött. Friss illat van, semmi dohszag vagy penész immár már 3 hónapja.

Az istállót nem kellett kiásnunk, mivel nincs egy szintbe a szobákkal. A szobákat a tornác megemeli, így egy tornácnyival lejjebb van az istálló. Ezt "csak" fel kellett töltenünk, de nem a többi szobával egy időben, mert ide még falat kellett húznunk, ajtónak utat bontani. De azt majd egy következő bejegyzésben.

2 megjegyzés:

  1. Hajópadló.
    Nem lett rossz, de évek alatt nyikorog. (nem is szaki rakta le, hanem mi)
    Azóta egy másik házat is újítottunk, ott már okosabb voltam. Ez még fél éve fejeződött be, szóval sose lehet tudni, de egyelőre száraz, nincs doh szag itt sem és nem nyikorog ráadásul olcsóbb!
    Itt is kivittünk 30 centi földet és 4-8-as kaviccsal pótoltuk mert ez nagyon bevált. Ezután drain lemezt fektettünk végig a falakhoz (20 cm magasan, 10 cm-t számoltunk a betonnak) és lebetonoztuk. Kötés után a draint visszavágtuk a beton szintjéig sniccerrel. A lemez a falak szélétől távol tartja a betont, így a párásodás ott el tud távozni. Innentől kezdve pedig hagyományos laminált lap.
    Az még egy jó kérdés, hogy ha a draint még a kavics behordás előtt lerakjuk mi lett volna. De így is tökéletesnek látszik. :)

    VálaszTörlés